Безразличие и състрадание. Какво е безразличие? Необичаен вид помощ

Готин час. Тема: Пътищата на милосърдието.(4 клас)

цел: Да развие разбирането на учениците за човешките добродетели, чиято стойност е призната в обществото.

Задачи:

1. Да насърчава развитието на мотивация у учениците за добри и хуманни дела.

2.Формирайте негативно отношение към човешките пороци и неморално поведение.

3. Възпитавайте чувство за отговорност за предприетите действия.

4. Да се ​​формира положителен опит за сътрудничество, способността да се наблюдава поведението и отношението към другите.

Оборудване: представяне на видеоклип на притчата на С. Копилова „Прозорец“, печатни думи - милост, безразличие, карти със ситуации, свещи за всеки ученик.

Форма на работа : челен, групов.

Прогрес на урока:

I. Решаване на проблема.

Гледайте видеоклип на притчата на С. Копилова „Прозорец“.

Учителят спира. (прогнозиране).

Какво мислите, че пациентът видя от прозореца?

(отговорите на децата)

Продължете да гледате притчата.

Какво всъщност е видял пациентът от прозореца?

Къде отиде всичко това?

Учителят отново прави пауза (предсказание).

Защо пациентът, който лежеше до леглото, каза, че вижда гора, река, облаци, хора? В крайна сметка той не можеше да го види, беше сляп.

(Исках да утеша, да развеселя, да развесели, да облекча страданието на друг пациент, който лежеше на вратата)

Продължете да гледате видеото.

Какво можете да кажете за един сляп човек?

(мил, грижовен, внимателен, чувствителен, искрен, отзивчив, показал съпричастност, състрадание и т.н.)

Състраданието е съжаление, съчувствие, причинено от нечие нещастие или скръб.

Емпатията е съчувствие към друг, преживяване на душевно състояние с него.

Симпатията е отзивчиво, съпричастно отношение към преживяванията и нещастието на другите.

Състраданието е способността да съчувстваш и съчувстваш, когато друг се чувства зле.

С една дума той показа -

Можете ли да докоснете милостта с ръцете си и да я чуете? Тя живее в човешкото сърце. Възможно ли е да го видите? Можете да го видите само в действията на човека.

(Прикрепете думата към дъската)

Милостта е готовността да помогнеш или да простиш на някого от състрадание.

Милосърдието е хуманно отношение (отношение, насочено към благото на другите, човеколюбие, съчувствие) към страдащ човек.

Милостта е участие в облекчаване на нещастието, нещастието и страданието на друг човек.

Милостта е способността да се откажеш от своето, за да донесеш облекчение на друг.

Благотворителността е да помагаш на нуждаещите се.

Какво пречеше на пациента, който лежеше на вратата, да натисне копчето, защото беше много близо до него, и да извика сестра? Какво искаше?

Какво можете да кажете за пациента, който лежеше на вратата? Какви качества на характера имаше?

(завист, гняв, омраза, егоизъм, безразличие, жестокост, безсърдечие)

Кое беше най-лошото му качество, което доведе до инцидента?

Вие също не можете да го докоснете. То живее и в сърцата на хората. Само в действията.

(Дума на дъската)

Човекът, който лежеше на вратата беше болен не само телесно (физически), но беше болен и душевно. Очевидно от детството си не е научен да бъде внимателен, чувствителен и приятелски настроен към близките си.

II. Рефлексия върху проблема.

Мислите ли, че човек се ражда милостив или става такъв?

За вас какво е по-лесно да бъдете? Милосърден или безразличен?

Лесно ли е да станеш милостив? Как да се научим да бъдем милостиви?

Заключение: За да култивирате милосърдие в себе си, трябва да видите себе си в друг човек, вашите тревоги, притеснения, т.е. поставете се на мястото на друг човек. Тогава ще разберете колко е трудно на човек в нужда. Милостта изисква прилагане на труд, неприятности, безпокойство и често отказ от благата и ограничаване на желанията. Да станеш милостив човек и да си такъв е много трудно.

Животът винаги ни дава възможност да проявим милосърдие и тук всеки човек сам избира по кой път ще тръгне - по пътя на милосърдието и да помогне на нуждаещия се или ще завие по пътя на безразличието и ще премине, затваряйки очи.

III. Разрешаване на ситуацията.

Спомнете си, някога ходили ли сте по пътя на милосърдието и помогнали ли сте на някого? (Отговорите на децата.)

Спомнете си какви добри дела са направили хората към вас? (Отговорите на децата.)

Как мислите: кой път е по-лесен за следване и кой е по-труден? защо Кой от тези пътища е равен и гладък и кой има препятствия и трудности?

IV. Кулминация.

Да се ​​върнем към притчата, към пациента, който остана сам в отделението. Може би някой има ново чувство към този пациент? Никой ли не съжали този човек? В крайна сметка той също искаше да лежи до прозореца и да се възхищава на небето, реката, облаците? Той също е човек, нали?

- Да обичаш добротата е лесно. Опитайте се да разберете и да простите злото. Това е силата на милостта. Способността да прощавате от състрадание.

Как можете да помогнете на този човек?

Как бихте искали да завърши притчата? (Работа в групи)

(-Кой предложи тази версия в групата? Имаше ли други версии? Защо избрахте тази?)

Морален избор.

Всеки ден в живота ни има различни ситуации, те поставят човек пред проблема за избор: какво да прави в тази ситуация, кой да избере - пътя на милостта или безразличието? Обсъдете ситуациите и споделете - какво бихте направили?

Ситуация №1

здравей Котката ми се казва Муся. Живея в градското бунище. Живея тук вече четири години. Майка ми почина преди година от глад и аз се опитвам с всички сили да оцелея, но през последната година започнах да се разболявам често. Наскоро в покрайнините на града срещнах котка, която живее в топла къща. Беше облечена с красиво, лъскаво кожено палто. Тя разказа много интересни неща за своя дом и грижовните си стопани. Слушах всичко внимателно, всичко ми беше интересно, тъй като никога не бях влизал в дома на човек и нямах любезен собственик. Много искам някой да ме заведе в топъл и уютен дом. Много ми е тъжно без приятели, а много искам обич и мил стопанин. Нов приятел! Наистина те чакам... Просто ме наречете „Муся!” и веднага ще дотичам при вас.
Най-учтиво ви молим да не ни изхвърляте на улицата - тук се чувстваме толкова зле, самотни и уплашени! (илюстрация.)

Ситуация №2.

Момче и момиче вървяха по улицата. Валеше проливен дъжд. Една възрастна жена вървеше пред тях. Беше много хлъзгаво. Старицата се подхлъзна и изпусна пръчката си в една локва.

Чакай ме!“, извика момчето на момичето и се втурна да помага на възрастната жена. Когато се върна, момичето попита:

Това баба ти ли е?

не! - отговорило момчето.

майка? - изненада се моят приятел!

не

Е, леля или приятел?

Не, не, не! – отговорило момчето. - Това е просто възрастна дама.

Ситуация №3.

Брат и сестра се разхождат с майка си на поляната. Те играят на хващане, скачане и бягане. Когато се уморят от всички дейности, те започват да изкореняват тревата и цветята от земята. Мама, доволна, че самите деца се интересуват от нещо, не им прави никакви коментари.

Какъв съвет можете да дадете на майката и децата?

Във връзка с какво тук трябва да се прояви милост?

"Ако всеки бере цветя, няма да има красота на света."

Ситуация №4.

Един ден брат и сестра излезли на двора да играят волейбол. Те весело си хвърляха топката и се смееха шумно. А недалеч от площадката, в инвалидна количка, с тъжни очи, седеше самотно момчето Петя. Той също имаше топка в ръцете си. Той също мечтаеше да тича по мека трева, да хвърля и хваща топка. А децата щастливо играеха топка помежду си и не забелязваха никого около себе си. Не ги интересуваше как се чувства момчето, приковано към инвалидна количка. Основното е, че самите те се чувстваха добре и се забавляваха. (илюстрация)

На какво да научим тези деца?

Извод: Виждаме, че животът винаги ни дава възможност да поемем по пътя на доброто и милосърдието и да вървим по него.

По време на природни бедствия и екологични бедствия различни държави винаги идват на помощ. Може ли това да се нарече милост между държавите?
- И да си припомним още една трагедия. Това е Беслан. Колко души бяха ранени при този терористичен акт?! И колко хора откликнаха на мъката на някой друг. Независимо от националността, хората проявяваха милост и състрадание към нуждаещите се.

Доброволец е този, който по собствено желание, а не по принуда, поема някаква работа.

Доброволец е същото като доброволец.

Патриот е човек, който обича родината си, своя народ.

Добродетелта е положително морално качество, висока нравственост.

Милосърдието е безкористна милост към всеки, който моли.

V. Развръзка.

Говорихме много за милостта и сега искам онези мисли, които сте имали по време на урока, които не сте могли да кажете на глас, да бъдат записани на хартия.

Творческа работа в групи.

1g. -Изобразете милосърдието под формата на рисунка.

2гр.- Съставете „Постановление за милост към всички живи същества“

3гр. - Хайку за милосърдието, добротата.

4g.-Съставете „syncwine” за милостта.

VI. Отражение.

Децата стоят в кръг във формата на сърце. Учителят поставя малка запалена свещ в дланта на всеки човек.

Огънят е символ на топлина, доброта, комфорт.

Съвсем скоро ще завършите основно училище, ще отидете в различни училища, в различни класове и аз много искам тези пътеки на милосърдието, които сега тъпчем заедно с вас, да не обрастват, а напротив, да станат все по-широк и по-широк. За да не се отклониш от пътя на милосърдието? и вървеше по него твърдо и уверено, оказвайки подкрепа и помощ на нуждаещите се. Обичайте и правете добро на околните и сами ще усетите колко по-щастливи сте станали. Духнете свещта си и оставете лекия дим от свещта да ви покаже правилния път в живота.

Приложение:

Компилация на "Sinquain"

Прилагателни: Глаголи:

Спестява

Безкористно помага

Безвъзмездното улеснява

Психическа подкрепа

Доброволно прощава

Сърцето се стопля

Леки съжаления

Надеждни любови

Тишината лекува

Топлото предпазва

Дава

предлага:

Милостта е първа помощ.

Милостта е топло слънце.

Мерси е лечебна напитка.

Милосърдието е спасението на душата от безразличието.

Благотворителността е да помагаш на нуждаещите се.

Милостта е щастие за себе си.

Ключова дума:

1. Доктор.

2.Спасителен пояс.

3.Щастие.

4. Дъжд в пустинята.

Състраданието е качество, което притежава само истинският човек. Позволява ви да се притечете на помощ на ближния си без колебание, когато е необходимо; Емпатичният човек има способността да усеща болката на ближния си, както и своята собствена. Симпатията е много добра тема за есе на руски език.

Защо да пиша есе за милостта?

Ето защо учениците получават задачи от този вид. В процеса на работа те могат да работят по-подробно върху темата за съпричастността към ближния, да разберат какво всъщност е милостта и как се изразява. Есе „Какво е състрадание?“ - добър начин самият писател да осъзнае това качество в себе си, да стане по-милосърден към ближните си. Какви точки можете да споменете в работата си?

Какво е емпатия?

Състраданието е способността на човек да чувства това, което друг човек чувства, сякаш самият той изпитва същите преживявания. Различава се от емпатията - в края на краищата можете да съпреживявате друг човек не само в болка, но и в радост, забавление, меланхолия или скука.

Състрадателният и съпричастен човек е способен да разбере какво се случва в душата на другия. Смята се, че ако човек е способен на състрадание, това означава, че той наистина има сърце и душа и е способен на любов. Духовно богатият човек е способен на състрадание. Тя е в състояние да си спомни нещо от своя опит, когато се сблъска с нещастието на ближния си, да му окаже помощ и подкрепа, тъй като самата тя знае колко е трудно да бъдеш в такава ситуация.

Подмяна на понятията

Състраданието обаче не винаги се проявява като положително качество. Има много разновидности на състраданието и една от тях е съжалението. Този тип отношение към хората е много разпространено в постсъветското пространство. Често хората не се грижат за здравето си, не спортуват, не ценят себе си и живота си. Но в същото време общественият морал забранява изоставянето на онези, които чрез действията си са се лишили от това здраве.

Класически пример са съпрузите на пристрастени към алкохола, които остават близки със слабохарактерните си съпрузи, дори когато страстта им към пиенето ги е направила инвалиди. Може да изглежда, че такава жена наистина изпитва истинско състрадание: „Как може да живее без мен сега? Той напълно ще умре." И тя поставя целия си живот на олтара на „спасението“ за слабия си съпруг.

Съжаление или милост?

Този тип отношения обаче трудно могат да се нарекат състрадание. Замислен ученик, който пише есе „Какво е състрадание?“ ще разбере: в такова поведение прозира само едно чувство - съжаление. И освен това, ако такава жена, каквито има много в Русия, не мислеше само за себе си и чувствата си, тя би избрала съвсем различен модел на поведение. Наистина състрадателна към своя слабохарактерен и мързелив съпруг и желаейки му добро, тя щеше да прекрати връзката си с него възможно най-скоро - и може би тогава той щеше да разбере, че начинът му на живот е разрушителен както за собственото му тяло и ум, така и за неговото семейство.

За емпатията в дивите племена

В есето „Какво е състрадание?“ Могат да се споменат и някои интересни факти. Например, не всички култури възприемат милостта или емпатията по същия начин, както в Русия или, например, в Америка.

В дивите гори на Амазонка живее необичайно племе йекуана. Той е доста многоброен, състоящ се от около 10 хиляди членове. Проявата на състрадание сред народа Йекуана е значително по-различна от това, с което сме свикнали. Например, ако дете бъде наранено, родителите не показват никакви признаци на съчувствие, дори не се опитват да го съжалят. Ако бебето не се нуждае от помощ, тогава те чакат детето да стане и да ги настигне. Ако някой от това племе се разболее, останалите членове на племето ще направят всичко по силите си, за да го излекуват. Йекуана ще даде лекарство на съплеменника си или ще призове духове да го върнат към здравето. Но те няма да съжаляват за пациента и той няма да притеснява другите членове на племето с поведението си. Това е доста необичаен вид проява на състрадание. Трябва обаче да се помни, че племето Yekuana е на етапа на първобитна общинска система. Подобно отношение едва ли ще бъде приемливо за един западняк.

Необичаен вид помощ

В есето „Какво е състрадание?“ могат да се дадат различни примери за проявление на милост, както и да се опишат различни видове това чувство. В психологията има и вид емпатия, наречена антиципативна емпатия. Значението му е, че човек (най-често психолог) помага на човек, който се чувства зле, по необичаен начин: той сам отива да го помоли за съвет.

Обикновено хората се учудват, че някой не се опитва да им помогне или да ги утеши, а вместо това ги моли за съвет. Въпреки това, според психолога Р. Загайнов, който работи в областта на спортните постижения, този метод винаги „работи“ - човек става по-добър, след като сам е помогнал на друг. В есе на тема „Състрадание“ можете да споменете такъв необичаен начин да помогнете на ближния си.

Антипод на милосърдието

В есето-разсъждение „Какво е състрадание?“ Можем да споменем и обратното на това чувство, а именно безразличието. Смята се, че това е най-ужасният порок, който може да бъде присъщ само на човек. На това мнение е била Майка Тереза, а също така е записано и в Библията.

Писателят Бърнард Шоу каза, че най-лошото престъпление, което човек може да извърши срещу други хора, не е да ги мрази, а да се отнася към тях с безразличие. Безразличието означава пълно отсъствие на всякакви емоции. Човек, който не се интересува какво се случва около него, не изпитва нито положителни, нито отрицателни преживявания. И ако последното все още може да бъде от полза за здравето му (все пак, както знаем, отрицателните емоции разрушават клетките на човешкото тяло отвътре), тогава липсата на положителни преживявания е абсолютно безполезна.

За това говори и известният руски писател А. П. Чехов. Той нарече безразличието „парализа на душата“ и дори „преждевременна смърт“. Ако се замислите, великият писател е прав в много отношения - в крайна сметка безразличният човек е безразличен към целия свят около него. Той е като зомби, което има външна обвивка, но е напълно лишено от чувства вътре. В есето „Емпатия и състрадание“ ученикът може да опише този тип умствена безчувственост по-подробно, като разкаже например за инцидент от реалния живот. В края на краищата, вероятно всеки е виждал как безразличието се проявява към възрастните хора, бременните жени и болните хора.

Как да напишем добро есе?

Задача по тази тема изисква спазване на всички правила за писане на училищна работа: тя трябва да е грамотна, да съдържа въведение, основна част, в която основните моменти ще бъдат очертани точка по точка, както и заключение. Без това едва ли можете да разчитате на добра оценка на есето си. Дали са нужни емпатия и състрадание или не - ученикът сам решава в работата си. Той може да се придържа към всяка гледна точка и това няма да повлияе на резултата. Но липсата на аргументи, правописни или пунктуационни грешки, недостатъчен обем на есето - всичко това може да повлияе на оценката на есето. Разбира се, най-вероятно повечето ученици ще се съгласят, че без тези качества е трудно да живеят не само за онези хора, които заобикалят безчувствен човек; и му е трудно да живее с такова жестоко сърце.

Необходима ли е милостта - решение на всеки

Да бъде милостив или жесток обаче, всеки решава сам. Трябва сами да си отговорите на въпроса: аз самият имам ли нужда от емпатия и състрадание? Есето само помага да се предложат подобни разсъждения. Човек, който няма състрадание към хората и към всички живи същества, може постепенно да развие тези качества в себе си. Как да стане това? Най-лесният начин са добрите дела. Можете да започнете да помагате първо на роднини и приятели, които се нуждаят от това, а след това на непознати. Сега много различни социални институции имат нужда от помощ. А на Запад опитът в благотворителност или доброволчество е значителен плюс при кандидатстване за работа.

Час на класа на тема „Страдание, жестокост, безразличие“.

Цели: Да се ​​култивират у децата чувства на състрадание, любов към ближния, способност да се противопоставят на жестокостта, коригиране на дефекти на характера (жестокост, гняв, безразличие); развитие на умения за анализ и самоанализ; възпитание на елементи на морално съзнание

Изтегляне:


Преглед:

Час на класа на тема „Страдание, жестокост, безразличие“.

Цели: Да се ​​култивират у децата чувства на състрадание, любов към ближния, способност да се противопоставят на жестокостта, коригиране на дефекти на характера (жестокост, гняв, безразличие); развитие на умения за анализ и самоанализ; възпитание на елементи на морално съзнание.

орг. момент. Въведение в темата.

В предишните класове говорихме за какви качества? (толерантност, такт, добронамереност, учтивост)

Бих искал да започна днешния час с разглеждане на няколко снимки.

Помислете за какво ще говорим днес? (Слайд 2)

Точно така за жестокостта. (думата CRUELTY се появява на екрана). Дайте примери от живота си, когато човек би проявил жестокост

Ще ви помоля да изберете думата, противоположна на тази (СЪЧУДЕНИЕ) (слайд 3).

И ако не проявявате нито едно от тези качества, какво бихте нарекли човешкото състояние? (БЕЗРАЗЛИЧИЕ) Срещал ли си безразличие в живота си? Дайте примери. (слайд 4).

Поставяне на цели. Темата на нашия урок е „Жестокост, съчувствие, безразличие“. Днес в час ще се запознаем с дефинициите на качествата: жестокост, безразличие, симпатия, ще определим разликата между тях, ще развием умения за анализ и самоанализ на ситуационни задачи,Използвайки примерите на героите от притчите, ще се научим на емпатия и съпротива срещу жестокостта, ще работим индивидуално, в групи, практически. Оценка на знанията.

Мотивация. - Момчета, смятате ли, че трябва да говорим за тези качества: жестокост, съчувствие, безразличие? защо

Защото в страната има много жестоки и безразлични хора. Всеки ден чуваме за военни действия, например в Близкия изток. Войни, в които поради нечие прекомерно желание за пари и власт, хората умират в бедност, децата гладуват, а старите свързват двата края.

Също така, защо тази тема е важна за изучаване? (да научи хората на човечност, милост и състрадание, така че да има повече добри хора, които съчувстват на хората, не пренебрегват нещастието на другите, помагат на другите, така че да няма безразлични и жестоки хора.)

Смятате ли, че знанията, получени в клас, ще ви бъдат полезни в живота? (да)

Критерии за оценка

Как трябва да работите в клас, за да научите знания и да спечелите повече точки?

Отговорете правилно с пълни отговори

Изпълнете всички задачи без грешки

Бъдете активни през целия урок

Позволете ми да ви напомня, че ще се оценявате в клас, като използвате листа с постиженията. В края на урока ще преброим точките и ще разберем кой се е справил най-добре в урока.

слайд. Списък с постиженията.

5 точки - отлично, всичко ми се получи 4 точки - добре, но не винаги правилно (1,2 грешки) 3 точки - Опитах, но не всичко се получи

Момчета, нека обсъдим три качества: жестокост, безразличие, състрадание и изпълнете задачата. Необходимо е да се определи към какво качество принадлежат тези действия и да се поставят в правилната колона. (Действията върху картите се раздават на децата. Маша Сафоненко, Слава Поланто индивидуално ще определят качеството с помощта на картината.)

СЪЧУВСТВИЕ

ЖЕСТОКОСТ

БЕЗРАЗЛИЧИЕ

Хранете бездомните

наранени животни

Минете покрай паднал човек

Споделете нечии проблеми

Удряй слабите

Не застъпвай слабите

Посетете пациента

Дразни някого

Помощ в беда

Радвайте се на чуждата мъка

Браво момчета, изпълнихте задачата правилно!

Сега се опитайте да дефинирате тези качества със собствените си думи: съчувствие, жестокост, безразличие.

Информационен блок.Някои деца бяха натоварени да намерят дефиниции за тези качества в речника. Нека ги изслушаме.

Съчувствие – желанието да проявите състрадание към някого, да окажете помощ, да съчувствате.

Жестокост - проява на насилствени груби действия спрямо някого.Безразличието - проява на безразлично отношение към околната среда.

Момчета, каква е разликата между тях? (Когато съчувстваме, ние правим добри, мили дела. Жестокостта и безразличието са лоши дела).

домашна работа

Момчета, домашното ви беше да намерите истории в библиотеката, които говорят за жестокост, съчувствие и безразличие. Разкажете ни накратко какви истории открихте и за какво става въпрос?

Притча "За едно куче"

Сега слушайте внимателно притчата, изпълнена музикално от известната актриса и певица от Иркутск Светлана Копилова. Притча „За едно куче“ Кажи ми,за какво говори тя?

Тя едва можеше да се движи,

А как иначе душата остана в тялото?

Учителю, за да те освободи от мъките,

Реших да удавя кучето си.

С голяма мъка възрастната жена влезе в лодката

И тя го погледна предано в очите.

Калдъръмен камък висеше в мрежа зад борда,

И й сложи примка на врата.

Собственичката си спомни как преди

Тя щастливо се гмурна във водата за пръчка,

И сега, сякаш си играе с нея,

Той хвърли пръчката, давайки й команда.

За момент тя забрави за старостта,

И се хвърли зад борда колкото може по-силно,

Но лодката изведнъж в този момент

Тя се обърна към сърцераздирателен писък.

Собственикът започна да се дави в пролетната утайка,

Въпреки че имаше леко течение,

Но тялото стисна всичко,

И тогава има фуния, както късметът би го имал.

Куче, чиято примка е след една минута

Някак си се изплъзна от врата ми по чудо,

Лаейки смело, тя се втурна да се гмурне

И спаси господаря си.

Двамата легнали на брега

И те трепереха на вятъра от студа,

И тогава, след като някак си поех дъх,

Той носеше кучето си на ръце.

С поговорката „Не копай дупка за другите...“

Той се грижи за нея до смъртта й.

И един ден я намерих в храстите

Със замръзнала благодарност в очите...

Хареса ли ви песента? за какво става въпрос

Да, тази притча е за жестокостта, предателството на човек и предаността на кучето. - Наистина има добри хора, има и зли. В притчата собственикът имаше късмет, той можеше да умре от ужасните си мисли и жестоки действия, но той остана жив и до края на живота си се опитваше да моли за прошка кучето. - На какво ни учи тази притча? (няма нужда да правиш лоши неща на другите, иначе ти самият ще се почувстваш зле. „Не копай дупка за другите, сам ще паднеш в нея.” Не можете да бъдете жестоки, да се отнасяте към хора или животни зле.)Особено неприемлива е жестокостта към по-слабите. Да обиждаш беззащитните и слабите е не само лошо, но и подло.

Стихотворението „Не пипай, скъпа, ами ако е заразно!“слушайте внимателно, за какво говори?

Не го пипай, скъпа, в случай че е заразно!

Не гладете! Ще си изцапаш дланите.

за какво? Поемете по различен път.

И детето расте, знаейки:

По-лесно е да живееш по този начин, без да забелязваш.

Защо да носите чужд товар?

Споделете неприятностите. И аз това измислих.

Разберете го сами! Не ме боли.

Имах достатъчно собствени проблеми.

За какво е този стих? (за безразличието, има безразлични хора, които не искат да забележат нещастието на някой друг). Мислите ли, че това е правилно?

„БЕЗРАЗЛИЧИЕ“ (ПРИТЧА ИЗ ГАЛИНА ШИРЯЕВА)Слушайте внимателно и ми кажете за какво става въпрос, на какво ни учи?

В ЕДИН красив град хората спряха да се уважават един друг. Хвърляха боклук навсякъде, рязаха дървета, обиждаха се един друг, биеха се и ругаеха. В същото време тези граждани, които не бяха пряко засегнати от това, предпочитаха да не се намесват в нищо и се преструваха, че не забелязват нищо.

Ако например в тълпата имаше самотна старица, която беше забравила пътя към дома, тогава те й се присмяха или не й обърнаха внимание и се заеха с работата си и само един човек от хиляда се приближи до нея с желание за помощ. Ако някой лежеше на улицата, тогава всички гледаха отвратено и се успокояваха, че е пияница, макар че и те бяха хора. И имаше малко хора, желаещи поне да се обадят на линейка. Над града витаеше дух на придобивка и безразличие. Един ден, когато хората отиват на гробището и си спомнят своите починали роднини, един възрастен мъж отиде с малкия си внук да помени своите роднини. На гробището се беше събрала тълпа от младежи, които се забавляваха, като разтърсиха нечий гроб. Забавлявайки се много, те си тръгнаха, а хората, срамежливо криещи очи, забързаха. Възрастният мъж взел лопата и заедно с внука си започнали да оправят гроба. Около тях се събра тълпа и хората започнаха да говорят, прекъсвайки се един друг:

Защо го правиш, това ли е гробът на твой роднина?

Защо го правиш, наистина ли мислиш, че сам можеш да промениш нещо в този свят?

Никой не се нуждае от всичко това, сега хората са безразлични, а всички млади хора са невъзпитани. Как ще преустроите този свят?

„И ще започна с него“, каза възрастният мъж, сочейки внука си.

Хората от тълпата веднага млъкнаха и бързо се разотидоха. Но някой взел лопата и започнал да помага на възрастния мъж.

На какво ни учи тази притча? - Какво бихте направили, ако бяхте на мястото на тези хора? "Защо", каза възрастният мъж, сочейки внука си, "И ще започна с него." - Може ли един човек да преработи този свят? (Може би. Правете добри дела. Старецът даде пример......)

Дайте примери за добри дела. (Разведох изгубено дете вкъщи, някой нахрани бездомно куче, някой помогна на възрастни хора да пресекат пътя или да пренесат чантите им от магазина до дома им.)

Заключение: Много добри дела изискват малко усилия. Но всяко подобно действие прави света по-добро място.

Не бъдете безразлични, не пренебрегвайте чуждото нещастие. Ако видите човек на улицата да се чувства зле, обадете се на линейка. Нека ви напомня, че на мобилния си телефон трябва да наберете номерата 112.

Физкултурна минута.

Възстановка на ситуация в зоомагазин. Погледнете внимателно и помислете за какво става въпрос.

„Момчето отишло в зоомагазин, за да си купи кученце. Там видяло четири кученца, седнали едно до друго, всяко струвало по 50 долара. А едното кученце седяло само в ъгъла.

момче Моля, кажете ми дали това кученце е от същото котило, продава ли се и защо стои отделно.

Собственикът на магазина. Да, от същото котило е, но е сакат и не се продава.

момче Какъв вид нараняване има това кученце?

Собственикът на магазина. Кученцето е родено без тазобедрена става и без едно краче.

момче какво ще правиш с него

Собственикът на магазина. Кученцето ще бъде евтаназирано.

момче Мога ли да играя с това кученце?

Собственикът на магазина. Със сигурност.

момче. (момчето взе кученцето на ръце и започна да си играе с него, а то облиза ухото й.) Продай ми това кученце.

Собственикът на магазина. Но не се продава!

момче. Моля, продайте. (Момчето извади $2 от джоба си и изтича вкъщи, за да вземе още $48 от майка си.)

Собственикът на магазина. (Когато излезе от вратата, собственикът на магазина извика след него) „Но не разбирам защо трябва да плащате пълната цена за това кученце, когато можете да си купите добро за същите пари.“

момче. Той протегна ръка с пари.

Собственикът на магазина. "Разбирам те. Влез и го вземи." Това е емпатията."

За какво е тази сцена? На какво ни учи тя? (За необходимостта да бъдем милостиви, чувствителни, хуманни към животните, към хората, да имаме състрадание към болните.)

Практическа задача „Изразяване на съчувствие с думи“.

Представете си, че едно от нашите момчета изпадна в трудна ситуация, подхлъзна се и падна в локва.

Изразете съчувствието си с думите: не се обезсърчавайте, не падайте духом, ние сме с вас.

Анализ на ситуационни задачи (работа в групи).Четете внимателно Нека разгледаме различни ситуации.

Ситуация 1. Куче, живеещо в интернат, ухапа един от учениците. Директорът нареди кучето да бъде изгонено. На кого ще симпатизирате?

Ситуация 2. Серьожа взе новогодишния подарък на Вова. Тогава той се приближи до Саша, който беше обиден от по-големите момчета, и му даде подаръка. Прояви ли Серьожа съчувствие или жестокост?

Ситуация 3 Мъж е блъснат от кола на улицата. Близкият лекар започна да намества изкълченото рамо на жертвата. Мъжът изкрещя от болка. Жесток ли е лекарят?

Самостоятелна работа с въпросници. "Какво ще направите в тази ситуация?"

Задание: отбележете (+) варианта за отговор, който е най-приемлив за вас в дадена ситуация.

Ситуация

Опции за отговор

1. Един от приятелите на моята компания беше обиден. Момчетата решили да набият нарушителя. аз…

ще откажа.

Нека го разберат без мен. Никой не ме е обидил

Ще участвам в битка с моите приятели. Трябва да отмъстим на нашия другар

Ще се опитам да убедя приятелите си, че това не трябва да се прави. Нека двама души го разберат

Помолих моя приятел да ми даде малко пари, за да си купя касетофон. Не ми го даде, като каза, че сам събира пари за приемника. На следващия ден моят приятел загуби всичките си пари. аз…

Ще се радвам. Нямаше нужда да бъда алчен, когато се свързах с него

Ще му дам всичките си пари. Съжалявам приятел

След като той отказа да ми помогне, не се интересувам от проблемите му

Нека да проверим какво бихте направили в първата ситуация? А във втория? прочетете ситуациите, вземете номера на отговора, който сте избрали.

Браво момчета! Оказва се, че в нашата група всички ученици умеят да съчувстват и съпреживяват. А там, където цари милосърдието, любовта и състраданието, няма място за жестокост и насилие.

7. Обобщаване (рефлексия). - Момчета, каква е темата на нашия урок? - Какво научихме в клас? - За какви качества говорихме? - Какви качества трябва да притежава човек, за да не бъде жесток и безразличен? - Как бихте оценили работата в клас? Самоанализ (няколко души). Нека преброим точките и да разберем кой се е справил най-добре в урока.

В заключение искам да ви пожелая да бъдете уважителни един към друг, да съчувствате в беда и никога да не извършвате жестоки действия. Много се надявам, че в бъдеще ще станете мили, милостиви, добри хора.


Тема: “СЪЧУВСТВИЕ, БЕЗРАЗЛИЧИЕ И ЖЕСТОКОСТ.”

Цели: коригиране на недостатъците на характера - жестокост, гняв, безразличие; насърчават развитието на умения за анализ и саморефлексия; възпитаване на елементи на морално съзнание.

Методи: решаване на ситуационни проблеми, дискусия.

Прогрес на урока

1 Организационен момент.

2 Въведение в темата:

"Този, който няма състрадание, е жесток." Б. Мандевил.

Как разбирате това твърдение?

3Дискусия.

Работете в 2 групи.

Група 1 – работа върху обяснение на поговорката на Сенека „Ако искаш да живееш за себе си, живей за другите“.

2 група – подготовка за обяснение на изказването на М. Ганди „Умението да прощаваш е свойство на силните. Слабите никога не прощават."

Съобщения от деца.

Извод: ако човек живее за другите, той е мил, внимателен, грижовен, хората и животните около него го обичат. Ако човек е отмъстителен и недобър, тогава той има малко приятели, той е сам на този свят и животът е труден за него.

4. Децата в групи се подготвят да разкрият понятията „симпатия“, „жестокост“ и „безразличие“.

Учителят кани всяка група да формулира дефиниции: симпатия, безразличие, жестокост. След това на групите се раздават комплекти карти с отделни думи, от които те трябва да създадат определения на дъската до тези думи. След като изпълните задачата, трябва да получите следното:

Съчувствието е желанието да проявите състрадание към някого, да окажете помощ, да съчувствате.

Жестокостта е проява на насилствени, груби действия спрямо някого.

Безразличието е проява на безразлично отношение към околната среда.

Как разбирате какво е жестокост? Дайте примери за жестокост.

Как разбирате какво е безразличие? Дайте примери за безразличие.

Как разбирате какво е емпатия? Дайте ситуации от живота си, в които човек би проявил съчувствие.

На дъската са прикрепени карти с думите „съчувствие“.

“жестокост”, “безразличие”, “безразличие”.

Работа на дъската с тематични карти.

Учителят раздава карти на децата с отбелязани житейски ситуации, които са характерни за определено качество: съчувствие, жестокост, безразличие.

Задача: поставете получената карта на дъската. Обяснете действията си.

По време на задачата на дъската се изгражда таблица:

5 Работа в групи.

Анализ на ситуационни проблеми.

Учителят кани децата да обсъдят предложените ситуации.

Обсъдете фразата: „Искам всички, които ме обидят, да бъдат бити.“

Серьожа взе новогодишния подарък на Вова. Тогава той се приближи до Саша, който беше обиден от по-големите момчета, и му даде подаръка. Прояви ли Серьожа съчувствие или жестокост?

Мъж е блъснат от кола на улицата. Близкият лекар започна да намества изкълченото рамо на жертвата. Мъжът изкрещя от болка. Жесток ли е лекарят?

Оля вървеше по улицата и видя, че малко момче пада от колелото си. Не можеше да стане и плачеше много. „Бебето няма късмет“, помисли си Оля. Как се справи момичето? Какво бихте направили на мястото на Оля?

Покрай беседката минаха двама приятели. Вътре видели да лежи мъж. Момчетата спореха през целия път: неразположен ли е или е употребил прекалено много алкохол? Как се справиха момчетата? какво бихте направили

Родителите забранили на сина си да излиза заради лошо поведение в училище. Синът не послуша и излезе навън. Как се справи момчето?

Учителят поиска да отвори тетрадките, да напише темата и да реши примерите. Ученикът демонстративно легна на бюрото си, няма желание да работи. Как постъпва момчето?

Гимназистът казва, че трябва да ударите Саша, той го нарече с обиди вчера, ако го ударите, ще го направите „готино“. Как се държи един гимназист? Какво може да направи едно момче?

VI. Самостоятелна работа с въпросници.

Студентите са помолени да попълнят въпросници.

Въпросник „Какво ще направите в тази ситуация?“

Задание: отбележете (S) варианта за отговор, който е най-приемлив за вас в дадена ситуация.

Ситуация

Опции за отговор

1. Едно от момчетата в моята компания беше обидено. Момчетата решили да набият нарушителя. аз...

ще откажа. Нека го разберат без мен. Никой не ме е обидил

Ще участвам в битка с моите приятели. Трябва да отмъстим на нашия другар

Ще се опитам да убедя приятелите си, че това не трябва да се прави. Нека двама души го разберат

2. Помолих моя приятел да ми даде малко пари, за да си купя магнетофон. Не ми го даде, като каза, че сам събира пари за приемника. На следващия ден моят приятел загуби всичките си пари. аз...

Ще се радвам. Нямаше нужда да бъда алчен, когато се свързах с него

Ще му дам всичките си пари. Съжалявам приятел

След като той отказа да ми помогне, не се интересувам от проблемите му

Анализ на отговорите

Обобщение на урока. Заключение.

Всеки човек поне веднъж се е сблъсквал със случай, когато е до негобезразличноприлага се при възрастни хора, бременни жени, деца и др. В много случаи обаче малко хора искаха да помогнат и помогнаха на тези хора. Защо поговорката: „къщата ми е на ръба, нищо не знам „Актуален ли е и днес? И къде е това чувство на състрадание?

В ежедневието има много ситуации, които изискват избор. Милосърдният човек не трябва да мисли как да реагира на чуждите проблеми. Или може би си струва? Може би е по-добре да направите информиран избор? Нека се опитаме да разберем...

БЕЗРАЗЛИЧИЕТО е същността

Има мнение, че липсата на състрадание към ближния е най-ужасният порок на света.

Това се казва в Библията; Майка Тереза ​​се придържаше към тази гледна точка. Това състояние има синоними: безразличие, бездушие, жестокост. Бърнард де Мандевил, английски философ, веднъж каза: „Този, който няма състрадание, е жесток.“ А известният американски писател Джордж Бърнард Шоу отиде още по-далеч и каза: „Най-лошото престъпление, което можем да извършим срещу хората, не е да ги мразим, а да се отнасяме към тях с безразличие; Това е същността на безчовечността.”

С други думи, безразличието е нула от всякакви емоции: както положителни, така и отрицателни. Но ако второто е от полза за човек (отрицателното, както всички знаят, вече е ужасно на молекулярно ниво, унищожавайки спиралите на ДНК и насърчавайки тяхната мутация - учените го доказаха), тогава липсата на първото поне не дава нищо всичко, тоест е абсолютно безполезно, поне от гледна точка на психологията.

Антон Павлович Чехов говори много добре за безразличието на своето време. Той нарече това явление „преждевременна смърт“ и „парализа на душата“. И по същество той беше прав, без съмнение, защото ако се замислите, всъщност се оказва, че човек, безразличен към всичко и всички, вече не е човек, а ходещ сомнамбул, нещо като зомби , изобщо не се знае защо живее на Земята.

Не забравяйте обаче следния модел: всеки минус задължително има своя плюс. Къде е този плюс в безразличието? Но като цяло е ужасно дори да се признае, че безразличието може да има предимства, но нека все пак ги изброим:

Първо, и това е най-важното, проявявайки безразличие в ситуации, които изискват намеса, състрадание, милост, ходатайство, ние защитаваме собствената си нервна система. И този факт води до намаляване на риска от сърдечни заболявания, което е важно.

Второ, ние не се пилеем, не раздаваме енергията си на всички и всичко. В резултат на това безразличните хора никога няма да изпитат енергийното изтощение, присъщо на донорите.

Трето, безразличният човек не трябва да изпитва най-неприятното чувство - угризения на съвестта.

СЪСТРАДАНИЕТО е същността

Сега нека поговорим за емпатията. Фьодор Михайлович Достоевски характеризира това състояние на душата така: „Страданието е най-висшата форма на човешкото съществуване“.

Жан-Жак Русо беше убеден, че „състраданието е естествено чувство, което, като смекчи ефекта на самолюбието във всеки индивид, допринася за взаимното запазване на цялата раса“. Марк Тулий Цицерон нарече състраданието „скръб за чуждото нещастие“, а Франсоа дьо Ларошфуко го нарече „способността да виждаш своето в нещастията на другите хора“, „предчувствие за бедствия, които могат да ни сполетят“.

Всички те, разбира се, не сгрешиха, като изразиха толкова сходни гледни точки относно феномена на способността да симпатизираш на ближния. Но споменатият по-рано Джордж Бърнард Шоу, осъждайки, както си спомняте, безразличието, не се изказа в полза на милостта: „Състраданието е подобно на психично заболяване“. Това обаче не означава, че всички хора, които умеят да проявяват съчувствие, са луди. В крайна сметка това е лично мнение.

Има ли някаква полза за притежаващия способността да бъде състрадателен? Разбира се, че има. Субект, чието сърце е изпълнено с чувствителност и доброта, е истински Човек с главно П. Той е по-малко фокусиран върху проблемите и неприятностите си; собственият му живот, от висотата на скръбта на тези, които наистина страдат, вече не му изглежда толкова отвратителен и безнадежден, колкото вчера. Човек започва да вижда положителни аспекти там, където преди е забелязвал само отрицателни неща, и се наслаждава на всеки момент на съществуване без война, глад, смърт и други бедствия. Ако се опита да се откаже от способността да изпитва състрадание, вероятно ще му бъде трудно да направи това, защото съвестта му ще го измъчва. За да загубите този дар, трябва да забравите веднъж завинаги за своята земна мисия и за същността на човека.

Всеки избира това, което смята за необходимо. И нямаме право да осъждаме, може би!!!, избора на човек, какъвто и да е той, но мисля, че безразличието не е така... просто трябва да възпитаваме милосърдие, състрадание у децата си... иначе светът ще рухне. И не трябва да забравяме едно просто нещо: ако не сте докоснати от болката на другите, не изразявайте възмущението си от нехуманността на света около вас. По-добре е да започнете от себе си!